"Smaki, kolory i zapachy pór roku" - projekt edukacyjny dla uczniów SOSW Nr 1
W tym roku szkolnym rozpoczęła się realizacja kolejnego projektu edukacyjnego, tym razem pod hasłem „Smaki, kolory i zapachy pór roku”. W realizacji projektu bierze udział 176 dzieci, czyli wszyscy uczniowie naszego Ośrodka. 21 października odbyła się pierwsza z czterech części projektu, dotycząca jesieni, pt. „Dyniowy zawrót głowy”. W przepięknej dekoracji, jesiennej scenerii, która została przygotowana przez nauczycieli, odbyło się spotkanie szkolnej społeczności. Na stolikach, zamienionych w kramy, prezentowały się dumnie potrawy, których głównym składnikiem była dynia, popularne jesienne warzywo - dar jesieni.

Można było posmakować humusu z dynią, ciasta dyniowego, placków, bułeczek i babeczek, zupy dyniowej czy dżemu z dyni. Wszystkie klasy prezentowały przygotowane potrawy i dekoracje. Wymieniano się przepisami. W konwencji korzystania z darów natury i promowania zdrowego odżywiania, dzieci przygotowały soki z warzyw i owoców. Odbyły się również warsztaty plastyczne z dynią w roli głównej. Można było również zrobić sobie sympatyczne zdjęcie z Panią Dynią.

16 grudnia odbyła się druga część projektu pod hasłem „Pachnąca święta. Piernikowy zawrót głowy”. W pięknej, zimowo - świątecznej, scenografii unosił się zapach świąt: zapach pierników, igliwia, cynamonu, kardamonu, goździków, imbiru, kurkumy, anyżu i innych świątecznych przypraw. Stoły uginały się od świątecznych wypieków, pachniało igliwiem świątecznych dekoracji. Pachniała zimowa herbata z sokiem i pomarańczami, kompot z suszonych owoców i inne tradycyjne świąteczne potrawy.

Dzieci rozpoznawały potrawy i przyprawy po smaku i zapachu. Nie zabrakło również wspólnego śpiewania kolęd. Tym razem można było zrobić sobie zdjęcie w bujanym fotelu przy kominku lub pięknej piernikowej chatce. Na warsztatach plastycznych można było wykonać świąteczną kartkę.
Opracowanie i realizacja projektu:

Danuta Ratkowska,
Magdalena Walawska,
Elżbieta Tomkiel,
Joanna Sienkiewicz
Powrót
Magdalena Walawska