Motywować do uczenia się języków obcych!

Dzień kultury rosyjskiej.
Renata Scott
28 maja 2014r. odbyła się w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 1 w Płocku nowa akademia - Dzień Kultury Rosyjskiej zorganizowana przez nauczycielkę języka rosyjskiego szkoły podstawowej panią Renatę Scott. Była ona podsumowaniem realizacji szkolnego programu edukacyjnego "Poznajemy kulturę Rosji - kraju nauczanego języka". Nadrzędnym celem uroczystości i programu edukacyjnego było motywowanie dzieci i młodzieży do uczenia się języków obcych, nauka tolerancji wobec innych kultur i rozbudzanie zainteresowań.

Podczas uroczystości szkolnej odbywał się konkurs Wiedzy o kulturze Rosji, w którym wzięli udział uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej - uczestnicy w/w programu. Ciekawostką była realizacja konkursu w formie prezentacji multimedialnych, dzięki czemu akademia stała się interesującą nauką przez zabawę dla całej publiczności. Zapowiedzią tematyki oraz powtórką wiedzy dla uczestników konkursu była prezentacja multimedialna pt. Symbole Rosji. Następnie na ekranie pojawiało się w kolejności 10 pytań - prezentacji multimedialnych z różnymi symbolami Rosji w języku polskim tak, aby koncentracja oscylowała wokół tematu kultury, nie języka i aby była powszechna przystępność wiedzy. Wsparciem dla obrazu była też stworzona wystawa, na której znalazły się: samowar, matrioszki wykonane przez dzieci, utożsamiane z rosyjskością - czerwone goździki, ciasto Matrioszka, bubliczki i kwas chlebowy.

Między pytaniami konkursowymi wystąpili z repertuarem rosyjskim szkolni artyści: Dawid z Gimnazjum Nr 7 wyrecytował po rosyjsku wiersz "Zima", Michał ze Szkoły Podstawowej Nr 9 również wyrecytował po rosyjsku utwór "Ałfawit", co było dużym osiągnięciem dla naszych uczniów. Wyzwania podjęli się też nauczyciele - pan Maciej Wilczyński wyrecytował po polsku wiersz do piosenki Bułata Okudżawy Modlitwa, a pani Renata Scott zaśpiewała rosyjską piosenkę współczesnej znanej piosenkarki rosyjskiej Alsou: "Ja tjebja nie pridumała".

Po części artystycznej wybrane na tę okoliczność jury ogłosiło wyniki konkursu Wiedzy o kulturze Rosji. Gość specjalny uroczystości - dr hab., prof. Instytutu Slawistyki Polskiej Akademii Nauk pan Roman Roszko, pani mgr Anna Kamińska - nauczyciel języka rosyjskiego Gimnazjum Nr 7 oraz pani mgr Weronika Ryniak - Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 9 - uroczyście gratulowali uczestnikom konkursu wręczając nagrody i dyplomy. Wszyscy zawodnicy zostali wyróżnieni.

Ogłoszono również wyniki drugiego konkursu, tj. plastycznego konkursu Bajka rosyjska, który włączał do działania całą społeczność Ośrodka. W jury zasiedli specjaliści: pani Monika Wierzbicka - nauczyciel techniki Gimnazjum Nr 7 oraz pan Paweł Maruszak - nauczyciel techniki w Szkole Podstawowej Nr 9 i ocenili napływające przepiękne prace konkursowe. Za główne kryterium obrali samodzielność wykonania prac przez uczniów:

I miejsce zajęli uczniowie Koła plastycznego prowadzonego przez panią Bożennę Szlom z pracą "Dziadek Mróz",

II miejsce zajęli uczniowie klasy VIb pod opieką pani Anny Rycharskiej-Kozłowskiej z pracą "Konik Garbusek"

oraz II miejsce - dla uczniów Koła języka rosyjskiego pod opieka pani Renaty Scott z pracą "Umywalka [Mojdodyr]",

III miejsce zajęli uczniowie klasy IIIGE pod opieką pani Danuty Roszko z pracą
"O rybaku i złotej rybce".

Jury postanowiło przyznać również wyróżnienie dwóm pięknym pracom konkursowym, do których wykonania włączyli się rodzice z dziećmi:

praca Karoliny z klasy Vb - "Królewna żaba" oraz

praca Dawida z klasy Vb - "Dzikie gęsi".

Ponieważ wszystkie prace, które napłynęły zachwycały estetyką, pomysłowością i techniką wykonania, dlatego wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i dyplomy. Z wybranych prac powstanie stała galeria przy pracowni języka rosyjskiego.

Na zakończenie uroczystości popłynęły gorące podziękowania nie tylko za pomoc w zorganizowaniu uroczystości Dnia kultury rosyjskiej, ale też za pomoc w realizacji programu Poznajemy Kulturę Rosji-kraju nauczanego języka. Były to naprawdę bardzo owocne i piękne spotkania: w pracowni języka rosyjskiego, w szkolnej bibliotece, w Bibliotece dla dzieci im. Wandy Chotomskiej, w pracowni komputerowej, w pracowni technicznej, oraz w płockiej Cerkwi Przemienienia Pańskiego. Uczestniczący w programie uczniowie poznali: symbole Rosji, bajki rosyjskie, muzykę rosyjską, kulturę prawosławia, odbyli wirtualne podróże po Rosji, uczestniczyli w warsztatach plastyczno-technicznych, spotkali się z gośćmi rosyjskojęzycznymi. Zapraszam do obejrzenia szkolnej galerii zdjęć na stronie internetowej oraz przy pracowni języka rosyjskiego szkoły podstawowej.

Wszystkim nauczycielom, którzy włączyli się w organizację podjętych inicjatyw serdecznie dziękuję i zapraszam do dalszej współpracy w motywowaniu dzieci i młodzież do poznawania świata, kultur i języków.
Galeria zdjęć
Powrót